وام بگیریم یا نه؟

وام بگیریم یا نه؟

وام بگیریم یا نه؟

وام گرفتن کار خوبیه یا نه؟ این سئوال ممکنه در هر برهه ای از زندگی شما و بخصوص در کسب وکارتون پرسیده بشه.

 

وام گرفتن

 

هر کسی در طول زندگی ش ممکنه بارها و بارها با این چالش مواجه بشه و از خودش بپرسه که بالاخره وام گرفتن به کار میاد یا نه؟
خوب هر جای دنیا هم که باشی، موضوع وام گرفتن میتونه یکی از مسائل مهم و بزرگ زندگی به حساب بیاد.
به نظر من میشه به ۳ شکل به این سئوال پاسخ داد.
  1. نظر شخصی
  2. نظر اقتصاد جهانی
  3. نظر اقتصادی ایرانی شده.

نظر شخصی من درباره وام گرفتن:

خوب من از اون دسته آدم هایی هستم که نسبت به وام گرفتن گارد داره، تا حالا فقط ۳-۲ بار اونهم وام های خیلی بی اهمیت رو گرفتم.

برای من خیلی سخته هر ماه در یک تاریخ مشخص بخوام قسط وامی رو پرداخت کنم.

همین طرز فکر من باعث شده که هر بار که قصد خرید و سرمایه گذاری دارم، به طرز عجیب و غریبی اون پول و سرمایه جور میشه و اصن نیازی به وام گرفتن پیدا نمیکنم.

البته نظر شخصی من به هیچ عنوان نمیتونه به عنوان راهکاری برای شما در نظر گرفته بشه. بنابراین دو بخش دیگه رو با دقت بیشتری بخونید.

نظر اقتصاد جهانی :

تئوری های اقتصادی دنیا در بیشتر کشورهای پیشرفته کاربرد دارند و قابل استناد هستن. اگرچه که بعضی یا بیشتر اونها در اقتصاد افسار گسیخته ایران قابل اجرا نیستن.

یکی از ساده ترین مباحث اقتصادی قانون عرضه و تقاضاست که میگه هر چی قیمت یه کالایی بالا بره، تقاضاش کم میشه، ولی تجربه به ما ثابت کرده در ایران، اتفاقا وقتی قمیت کالایی بالا میره، عطش مردم برای خرید اون بالاتر میره.

اقتصاد دان های بزرگ دنیا اعتقاد دارن که ما ۲ نوع وام داریم:

  1. وام خوب:وام خوب، وامی ست که صرف نوعی از سرمایه گذاری میشه که خودش میتونه اقساطش رو پرداخت کنه! مثلن شما وام می گیرین و یک ماشین میخرین و از درآمد اون ماشین هم اقساطتون رو پرداخت می کنید و هم ماهیانه یک درآمدی دارین.

  2. وام بد: وام بد، وامی ست که صرف نوعی از سرمایه گذاری میشه که مستهلک میشه و نمیتونه اقساطش رو پرداخت کنه، مثلن وام برای خرید تلویزیون، وام برای سفر رفتن و…

با توجه به این دیدگاه فقط وام های خوب رو باید گرفت.

نظر اقتصاد ایرانی در باره وام گرفتن:

رسیدیم به قسمت جذاب ماجرا، به نظر من در اقتصاد ایرانی با تورم افسار گسیخته ۳ رقمی، گرفتن هر وامی میتونه شما رو جلو بندازه، به شرطی که برای پرداخت اقساطش یک برنامه مدون داشته باشین.

در کشوری که ارزش پول ملی هر روز در حال کم تر شدنه، خوب رسیدن زودتر به نقدینگی و ایجاد یک چرخه درآمدی میتونه خیلی خیلی شما رو جلو بیاندازه.

نظر شما چیه؟

تجربه تون رو درباره وام گرفتن با دیگران به اشتراک بگذارین.

من مجید رشیدی، مربی و مشاور کسب و کار هستم. بزرگترین رویای من اینه: هیچ ایرانی در هیچ جای دنیا، طعم فقر رو نچشه! هر روز صبح به امید نزدیک تر شدن به این رویا از خواب بیدار میشم و برای این رویا می جنگم

عضویت در کانال نبوغ مالی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *