تکنیک های بازاریابی-قسمت دوم

تکنیک های بازاریابی-قسمت دوم

در فایل  تکنیک های بازاریابی-قسمت اول در مورد تعریف جدیدی از بازاریابی صحبت کردم و گفتم که بازاریابی فرآیندی یکپارچه ست که تمام ارکان کسب وکار باید درگیر اون بشن. حتی آبدارچی هم باید نقش خودش در بازاریابی رو بازی کنه.

چند روز پیش داشتم با یکی از همکارام در حوزه آموزش صحبت می کردم، از یکی از کارمندهاش ناراحت بود و میخواست جابه جاش کنه.

میگفت اصن حوصله برخورد خوب با مشتری ها رو نداره و می خوام از بخش فروش منتقلش کنم حسابداری(چون مهارت حسابداری رو هم بلده)

من گفتم: ببین دوست من بازاریابی یک مسیر یکپارچه ست. نمی تونی با جا به جایی اون فرد به نتیجه خاصی برسی.

هر کسی که تو کسب وکار شما نقشی داره بازی می کنه، یک جز مهم از بازاریابی ست. اگه کسی که اخلاق خوبی نداره رو جذب کنید، مطمئن باشید که هم روی بقیه افراد تاثیر میگذاره، هم در فروش شما.

در پارت قبل گفتیم: بازاریابی باید منجر به ایجاد رضایت در مشتری بشه.

رضایت مشتری با چیزی که ما فکر می کنیم تفاوت داره.

مثلا وقتی میگیم پدری از فرزندش راضیه، معنای متفاوتی با رضایت در بازاریابی داره.

رضایت در بازاریابی از تجربه های قبلی بوجود میاد.

مثلن من یک باطری قلمی خریدم و ازش رضایت داشتم. پیش خودم گفتم ۲۰ هزار تومن دادم و ۲ تا باطری خریدم و ازش راضی بودم.

از این به بعد من هر باطری بخرم، با باطری قبلی مقایسه ش میکنم. اگه کیفیتش بدتر باشه، ناراضی میشم. اگه کیفتش مثل همون قبلی باشه راضی خواهم بود.

فکر کنید شما به یک رستوران رفتید و از کیفیت اون راضی بودین.

به فرض اگه پنج شنبه ای برای ناهار به رستوران مسلم رفته باشین و یک غذای خوشمزه خورده باشین، از این به بعد چلو کبابی های بعدی رو با مسلم مقایسه می کنید. میگین غذا نسبت به مسلم بهتر یا بدتر بود.

پس رضایت مشتری از تجربه های قبلی خومون و یا اطرافیانمون ایجاد میشه.

 

رضایت مشتری

 

 

تعریف رضایت مشتری در خرید خودرو

کسی که میخواد ماشین بخره، میگه انتخاب من ماشینی ست که مصرف کمتری داشته باشه.یعنی ماشینی که در هر صد کیلومتر ۱۳ لیتر بنزین بخواد، مورد قبولش نیست. و دنبال ماشین کم مصرف میگرده.

بر عکس ممکنه یکی مصرف براش اصن مهم نباشه و فقط دنبال امنیت ماشین باش.

فرد به فرد ممکنه کیفیت متفاوت باشه.

سه مدل ایجاد رضایت مشتری

ما می تونیم محصول یا خدمتمون رو به جوری به مشتریامون ارائه کنیم که اون ها یکی از ۳ واکنش زیر رو نسبت به تجربه استفاده از محصول یا خدمت با نشون بدن:

  1. ناراضی: می تونیم اصن رضایتش رو تامین نکنیم. یه جنس بی کیفیت بهش بدیم و فقط یک بار بهش بفروشیم. همیشه میگم مهم ترین فروش، فروش دومه!! فروش اول خیلی سخت نیست. من میتونم جوری تبلیغ کنم و شما رو راضی کنم تا در دوره نبوغ مالی شرکت کنید، اما اگه آموزشم کیفیت خوبی نداشته باشه شما خیلی راحت من رو کنار می گذارین.دلیل شکست محصولات چینی همین کیفیت پائینشون بوده.
  2. راضی: میشه یک محصول با همون کیفیت مورد نظر  مشتری ارائه کرد. یعنی حداقل استانداردها رو در نظر بگیریم. مثلن در یه رستوران حداقل کیفیت میشه گوشت خوب با یک طعم نرمال
  3. شکفت زدگی: اما مهمترین مرحله که تمام نابغه های مالی رعایت می کنند، اینه که چیزی بالاتر از رضایت مشتری ها به اون ارائه کنند. چند بار شده که با سورپرایز و شگفت زدگی مواجه شدین!!

نظرات خودتون رو با من به اشتراک بگذارین.

 

من مجید رشیدی، مربی و مشاور کسب و کار هستم. بزرگترین رویای من اینه: هیچ ایرانی در هیچ جای دنیا، طعم فقر رو نچشه! هر روز صبح به امید نزدیک تر شدن به این رویا از خواب بیدار میشم و برای این رویا می جنگم

عضویت در کانال نبوغ مالی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *