بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یکی از استراتژی های الهام گرفته شده از استراتژی های جنگی است، همانطور که ریشه بسیاری از استراتژی های بازاریابی در استراتژی های جنگی است. در واقع بازار کسب و کار همچون یک میدان جنگ در نظر گرفته شده است.
کتاب ” هنر جنگ ” اثر سان تزو به توضیح استراتژی های جنگی پرداخته است که بسیاری از استراتژی های بازاریابی از آنها الهام گرفته شده است.

انواع بازار:

بازارها دو دسته هستند:

  1. بازار انحصاری  که در این بازارها قدرت در اختیار یک انحصار گر مانند دولت است. اساسا در این بازارها هیچ گونه رقابتی وجود ندارد که بخواهید در آن استراتژی خاصی داشته باشید.
  2. بازار رقابتی که این بازار به میدان جنگ تشبیه شده است.

هر کسب و کار فعال در یک بازار رقابتی، همواره در حال رقابت و جنگ با رقبای خود است، بنابراین برای غلبه و پیروزی بر آنها باید استراتژی داشته باشد.

تاریخچه بازاریابی چریکی یا پارتیزانی:

یکی از سرداران جنگی ایرانی با نام  سردار سورنا  توانسته با لشگری ۱۰هزار نفری بر لشگر ۴۲هزار نفری روم غلبه کند. در واقع این سردار با طراحی استراتژی های پارتیزانی بدین صورت که بخش کمی از سپاه خود(هزار نفر) را به رویارویی با لشگر ۴۲هزار نفری فرستاد و ۹۰۰۰نفر دیگر را در پشت جبهه ها سرحال و البته آماده پشتیبانی نگه داشت و همچنین به جزئیات دیگری هم برای سرحال نگه داشتن سربازان خود توجه کرد، توانست بر سپاه رومی پیروز شود.

وی با صرف کمترین امکانات خود به بالاترین نتیجه دست پیدا کرد.

بازاریابی چریکی:

در بازاریابی چریکی هدف ما این است که با صرف کمترین امکانات به بیشترین موفقیت ها دست پیدا کنیم. در واقع با تمرکز به امکانات موجود خود، درک و باور ظرفیت و پتانسیل این امکانات به موفقیت دست پیدا کنیم و به دنبال امکانات زیاد و عجیب و غریب نباشیم.

مثال: یک رستوران که مجهز به تعداد زیادی پیک موتوری جهت ارسال رایگان غذا بود ولی متاسفانه فروش چندانی نداشت، توانست با رفت و آمد موتور سیکلت ها در ساعت ناهار در محدوده که مجهز به باکس حمل غذا با برند رستوران بودند ولی در واقع غذایی داخل انها نبود، باعث جلب توجه ساکنین آن محدوده و برندسازی ناخودآگاه برای رستوران خود شوند و مردم فکر کنند این رستوران با این میزان سرویس و فروش حتما رستوران خوبی است و درصدد باشند غذای آن را تست کنند و چون این رستوران به کیفیت محصول خود نیز اهمیت داده بود، توانست مشتریان زیادی با این روش برای خود جذب کند.

پس این رستوران توانست با ظرفیت موجود و بیکار خود (پیک های موتوری) در ابتدای فعالیت خود، به این شیوه مشتریان زیادی را جذب کند.

 

در بازاریابی چریکی مهم نیست که چه میزان امکانات داریم، مهم این است از ظرفیت امکانات موجود خود بهترین استفاده را بکنیم.

 

بازاریابی چریکی

 

 

به دنبال بیشترین ها نباشیم سعی کنیم با حداقل ها بهترین را رقم بزنیم.

 

 

 

من مجید رشیدی، مربی و مشاور کسب و کار هستم. بزرگترین رویای من اینه: هیچ ایرانی در هیچ جای دنیا، طعم فقر رو نچشه! هر روز صبح به امید نزدیک تر شدن به این رویا از خواب بیدار میشم و برای این رویا می جنگم

عضویت در کانال نبوغ مالی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *