آینده کسب وکار ها در ایران

 آینده کسب وکار ها در ایران

آینده کسب وکار ها در ایران

 

آینده کسب وکار در ایران چگونه خواهد بود!!چه کسب وکارهایی هنوز پابرجا و کدامیک از بین رفته اند؟

۱۰سال دیگر در کسب وکارهای ایرانی چه تغییراتی اتفاق می افتد. شما اگر بتوانید ۵سال دیگر را پیش بینی کنید خیلی خیلی از دیگران جلوتر میفتید.

من اعتقاد دارم حتی اگر بتوانید دو سال بعد از امروز را هم جلوتر ببینید قادر خواهید بود چیزی را به دست بیاورید که آرزوی دیگران است.

در این مقاله قصد دارم تصویری از ۱۰ سال آینده کسب وکارهای ایرانی را برایتان ترسیم کنم.

 

آینده کسب و کار

 

تصویر ۱۰ سال آینده کسب وکار در ایران

هر چه به سمت سال های بعد پیش برویم، کسب وکارهایی بیشتر می توانند موفق شوند که به جای یک نوع خدمت، مجموعه کاملی از خدمات را ارائه کند.

هر کسب وکار در هر جای دنیا بر مبنای پاسخ به یک نیاز موجود و یا حل یک مشکل شکل می گیرد.

شرکتی که شیر تولید می کند نیاز مردم به شیر و خوراک را تامین می کند.یا کسب وکار آرایشگری نیاز مردم به زیبا و مرتب بودن را برطرف می کند.

یک مغازه لوله کشی مشکل آبرسانی در آپارتمان ها را حل می کند.برای تمام کسب وکارها می توان یک نیاز و یا مشکل را پیدا کرد.

حتی ساعت رولکس که یکی از گرانترین ساعت های دنیا است، نیاز مردم به لوکس بودن و جلب توجه را برطرف می کند.

اما اگر تا چند سال قبل، شما می توانستید با ارائه یک خدمت یا یک محصول خاص تبدیل به برند شوید و کسب وکار خود را رونق بدهید، امروز شرایط دیگر تغییر کرده است

تغییر شکل پاساژها-فاکتور مهم آینده کسب وکارها

مجتمع های تجاری را در نظر بگیرید، اگر یک پاساژ تا ۱۰ سال پیش با ۲۰۰ مغازه ای که فقط محصولاتی برای فروش داشتند می توانستند موفق باشند،امروز قاعده فرق کرده است.سبک زندگی ها بطور کامل عوض شده است.

اگر در گذشته مردم از پاساژها برای ویترین گردی استفاده می کردند،امروز ترجیح این است که حداقل ۵-۴ ساعت در مجتمع تجاری گذرانده شود.

پاساژ کوروش تهران را در نظر بگیرید. من به عنوان یک شهروند، اگر قصد داشته باشم سینما بروم، کوروش را انتخاب می کنم که هم بتوانم سینما بروم، هم شام یا ناهار بخورم و هم اگر قصد خرید البسه و کفش و یا خرید هایپر استاری داشته باشم، بتوانم از مجموعه این خدمات استفاده کنم.

ارائه یک راه حل کامل، یکی از بهترین استراتژی های رشد یک کسب و کار است. زوجی که فرزند دارند ترجیح می دهند مکانی را برای خرید خود انتخاب کنند که برای فرزندشان هم جذابیت(شهربازی)داشته باشد.

 

آینده کسب و کار

 

شهرداری تهران ۲۷۰ مجوز برای ساخت مجتمع تجاری های بزرگ صادر کرده است. کاری به این موضوع ندارم که اصلا شهر تهران ظرفیت این تعداد پروژه را داشته یا نه.

بطور مسلم تمام این ۲۷۰ مجتمع تجاری نمی توانند موفق بشوند، شاید تنها ارزش زمین و ملکشان افزایش پیدا کند.

انتهای اتوبان همت غرب یک ابر پروژه به نام ایران مال در حال احداث است که دارای چندین هزار مغازه ست، با وجود تحریم های داخلی و خارجی خیلی بعید است که این تعداد مغازه توسط برندهای معتبری اجاره یا خریداری شود.

در هر حال این پروژه ها بعضی از کسب وکارها را دچار چالش می کنند. سوپر مارکت ها و بقیه خرده فروشی ها از آن دست بیزینس هایی هستند که قطعا با مشکل مواجه خواهند شد. بوتیک ها هم از این قاعده مستثنی نیستند.

دوره ای که افراد مغازه ای را به امید تبلیغات و بازاریابی مالک پاساژ اجاره می کردند و منتظر پاخور مشتری بودند، گذشته است.در آینده این موضوع سخت تر هم خواهد شد.

اگر امروز اقدام کنید و مدل کسب وکارتان را تغییر بدهید، ده سال آینده جایی هستید که دیگران در خواب هم نمی توانند ببینند.

ده سال دیگر شما به عنوان یک بوتیک دار به سختی می توانید بازاریابی کنید. اعتقاد دارم حتی شیرینی فروشی ها هم برای رشد باید مدل خود را تغییر بدهند و به سمت هایپر مارکت ها بروند.

البته این مثال ها بیشتر برای شهر تهران بود،ولی از آن جا که بیشتر شهرهای کشور تمایل دارند که از تهران الگوبرداری کنند، پر واضح است که تمامی این فرضیات برای آن ها نیز صادق است.

اگر امروز دنبال تغییر باشید، ده سال دیگر هیچ حسرتی برای خوردن ندارید؟؟

نظر شما چیست؟؟چه تغییراتی را شما پیش بینی می کنید؟

من مجید رشیدی، مربی و مشاور کسب و کار هستم. بزرگترین رویای من اینه: هیچ ایرانی در هیچ جای دنیا، طعم فقر رو نچشه! هر روز صبح به امید نزدیک تر شدن به این رویا از خواب بیدار میشم و برای این رویا می جنگم

عضویت در کانال نبوغ مالی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *