کارخانه بدون کارخانه

کارخانه بدون کارخانه
در ایده “کارخانه بدون کارخانه” ما ایده هایی را که در سر داریم و محصولی را که میخواهیم تولید کنیم با استفاده از ظرفیت های موجود متعلق به دیگران تولید میکنیم. در واقع وقتی ما ایده ای در سر داریم نباید به دلیل نیاز به سرمایه  بالا آنرا کنار بگذاریم و باید سعی کنیم بتوانیم ظرفیت خالی کارخانه های دیگر را پیدا کنیم. به طور مثال ما ایده تولید محصولی مثل تی شرت را در سر داریم، مدل اول این است که به اجاره یا خرید کارگاه با کلیه امکانات لازم و نیروی انسانی لازم فکر کنیم که مدلی پر هزینه و دشوار است. مدل بهینه تر و بهتری وجود دارد که در جستجوی مکانی باشیم که امکانات لازم را دارد ولی از کلیه ظرفیت تولیدی خود به دلایل مختلف استفاده نمیکند. میتوانیم به این کارگاه یا کارخانه سفارش تولید محصول مورد نظرمان را با متریال و استانداردهای مدنظر خود بدهیم. حتی بسیاری از کارخانه ها و تولیدی های بزرگ نیز تولید بعضی از محصولات خود را به جاهای دیگری که ظرفیت و استاندارد مد نظر آنها را دارد واگذار میکنند. به این مدل برون سپاری یا outsource گفته میشود.
پس اگر ایده ای در سر داریم ولی امکانات لازم را نداریم و یا حتی میتوانیم امکانات لازم را فراهم کنیم ولی راه بهینه تر اینست که در ابتدای کار این میزان صرف دارایی های ثابت نکنیم، میتوانیم از پتانسیل های موجود متعلق به دیگران استفاده کنیم. با این روش هم هزینه های خود را کاهش میدهیم و زودتر به سوددهی میرسیم و هم برای فرد دیگری درآمد جدید ایجاد میکنیم.(win-win)
فقط نکته مهم این است که همواره باید بیش از یک تولیدکننده یا کارخانه را پیدا کنیم و تولید خود را انحصاری به یک نفر نسپاریم.در حقیقت از وابستگی به یک تولید کننده بپرهیزیم. چرا که این انحصار میتواند به سادگی کسب و کار را تحت تاثیر قرار دهد و باعش میشود که آنها مارا مدیریت کنند.

بنابراین میتوان گفت برون سپاری دارای مزایای بسیاری همچون موارد زیر است:

-صرفه جویی در هزینه ها
– امکان تمرکز بر فعالیت اصلی
-کاهش هزینه های بالا سری
– انعطاف پذیری بیشتر
– دوام کسب و کار و مدیریت بهتر ریسک

ولی باید مواظب معایب آن نیز باشیم:

-از دست داد کنترل مدیریتی
– خطر دسترسی آسان به اسرار شرکت
-کتترل کیفیت
– وابستگی به توانایی مالی کسب و کاری دیگر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *