خطا در استراتژی ارائه محصول رایگان

خطا در استراتژی ارائه محصول رایگان
در هر کسب و کاری می توانیم برای رشد سریع تر، بخشی از محصول یا خدمات خود را رایگان عرضه کنیم.
در مواقعی که مشتریان تجربه و شناختی نسبت به ما یا محصول جدید ما ندارند، می توانیم برای جذب مشتری و جلب اعتماد او، به اصطلاح یک اسلایس از پیتزا را رایگان به او بدهیم و محصول یا خدمت خود را به او بشناسانیم و با جلب رضایت و نظر مشتری، او را به خرید یک پیتزای کامل ترغیب کنیم.
سمپلینگ
به طور مثال می توانیم در یک رستوران سالاد یا نوشیدنی را رایگان ارائه کنیم. در یک کسب و کار آموزشی می توانیم با ارائه آموزش های رایگان و مفید، محصولات و بسته های آموزشی بفروشیم.

نکته مهم در این استراتژی این است که چه بخشی از محصول یا خدمت را برای مشتری رایگان میکنیم؟

باید بخشی از کالا یا خدمت را برای مشتری رایگان کنیم که:

۱- برای مشتری رایگان بودن آن باور پذیر باشد تا استفاده از این استراتژی برای کسب و کار موثر باشد و نتیجه عکس (بی اعتمادی مشتری) ندهد.

اگر بخش بزرگ و یا پر هزینه ای از کالا یا خدمت را برای مشتری رایگان کنیم، ممکن است این ذهنیت در وی ایجاد شود که این پیشنهاد واقعی نیست و احتمالا پذیرش این پیشنهاد برای وی ریسک و خطری در پی دارد.

۲- برای مشتری جذاب و انگیزاننده باشد.

این پیشنهاد باید به گونه ای باشد که مشتری را تحریک و ترغیب به استفاده از آن بکند و برای وی ارزشمند باشد.

۳- برای کسب و کار صرفه اقتصادی داشته باشد.

نباید این پیشنهاد موجب تحمیل هزینه های زیاد به کسب و کار شود و ضرر به دنبال داشته باشد.

در واقع سمپلینگ (sampling) هم نوعی از همین استراتژی است.به این ترتیب که با ارائه نمونه ای بسیار کوچک از یک محصول مثل یک فنجان کوچک قهوه یا آبمیوه، تکه کوچکی از یک پنیر و … ریسک خرید را برای مشتری کاهش می دهیم تا بتواند از طریق تجربه مزه یک محصول و جلب نظر و علاقه وی، موجب اقدام وی در جهات خرید محصول شویم . چیزی که احتمالا اگر وی در ابتدا مزه آن را تجربه نکرده بود، اقدام به خرید نمی کرد.
از آنجاییکه اغلب تصمیم به خرید توسط مشتری بر اساس یک احساس شکل می گیرد نه برا ساس یک فرآیند منطقی، می توانیم با رائه پیشنهادهایی احساسات مشتری را بربینگیزیم و آنها را تشویق به خرید کنیم یا احتمال خرید آنها را در آینده ای نزدیک افزایش دهیم.
افراد در خریدهای خود به دنبال کسب ارزش یا منفعت بیشتر هستند و زمانیکه بخشی از یک محصول یا خدمت را رایگان به آنها ارائه می کنیم، این احساس را به آنها منتقل می کنیم که با دریافت این بخش رایگان منفعت بیشتری به آنها رسانده ایم و ارزش بیشتری نسبت به قیمت تمام شده به آنها ارائه کرده ایم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *