تفکر پیرامونی و خطی

تفکر پیرامونی و خطی

تفکر پیرامونی و خطی

در اینجا به بررسی دو نوع تفکر پیرامونی و خطی میپردازیم.
تفکر خطی: در این نوع تفکر برای رسیدن به یک نتیجه مشخص فقط و فقط یک عامل در نظر گرفته میشود.
تفکر پیرامونی: برای رسیدن به یک نتیجه مشخص چندین عامل دخیل و موثر در نظر گرفته میشود.
به طور مثال در تفکر خطی فرد برای کسب درآمد از طریق فعالیت در شرکت اسنپ را فقط منوط به تهیه یک خودرو میداند و عامل دیگری را در نظر نمیگیرد.
ولی در تفکر پیرامونی فرد برای رسیدن به کسب درآمد از این شیوه، فقط هزینه خرید خودرو را در نظر نمیگیرد بلکه سایر عوامل مثل هزینه استهلاک، بیمه، خطرات احتمالی و … را نیز برآورد میکند و سپس نسبت به منطقی بودن یا نبودن این فعالیت نتیجه گیری میکند.
پس یکی از الزامات موفقیت در هر کسب و کاری، تفکر پیرامونی است.
همانطور که در کتاب “کارآفرینی در یک هفته” توضیح داده شده است، یکی از ویژگی های افراد کارآفرین اینست که دارای تفکر پیرامونی هستند. یعنی به کلیه مسائل و موضوعات نگاه چندجانبه دارند و چندین عامل را مورد بررسی قرار میدهند.
تصمیماتی که به شیوه پیرامونی گرفته میشوند، قطعا تصمیمات بهتری هستند. وقتی برای یک تصمیم کلیه جوانب، معایب، مزایا و کلیه ابعاد از زوایای مختلف در نظر گرفته شوند، قععا نتیجه بهتری خواهند داشت.
بنابر آنچه در بالا به آن پرداختیم، قبل راه اندازی یک کسب وکار حتما باید از زوایای مختلف کلیه جوانب آنرا بسنجیم و با شرایط و امکانات خودمان بررسی کنیم، آنگاه راحت تر میتوانیم نسبت به راه اندازی آن تصمیم گیری کنیم.  برای این منظور کلیه عواملی را که میتواند در موفقیت شما نقش داشته باشد، لیست کنید و سعی کنید با چند نفر از افراد فعال در این حوزه مشورت کنید تا بتوانید عوامل مختلفی از موفقیت و شکست را شناسایی کنید و به تقویت یا رفع آن عوامل بپردازید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *